Brizo DT66699SL "Frank Lloyd Wright" Volume Control Valve Trim
| Item: | DT66699SL |
| Finish: | Luxe Steel |
| Trim Kit: | Price only includes trim. Valve Sold Separately. |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Valve Escutcheon Height | 3-13/100" |
| Valve Escutcheon Width | 2-13/100" |
| Handle Type | Lever |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Handle(s) Included | Yes |
| Construction | Zinc |
| ADA Compliant | Yes |
| Features | • Rough accommodates wall thicknesses from 2 1/8" to 2 3/4", depending on trim selection, for greater installation flexibility • Rough sold separately—required to complete installation • RP100304 extension kit extends rough installation depth up to 3 1/4", to accommodate thicker wall applications • Volume control operates best at 45–80 psi, delivering smooth, consistent performance within the recommended pressure range |
| Depth | 4" |
| Handle Material | Zinc |
| Height | 3-13/100" |
| Weight | 1 lb |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Warranty |

