Brizo DT70399SL "Frank Lloyd Wright" Deck Mount Tub Faucet With Handshower
| Item: | DT70399SL |
| Finish: | Luxe Steel |
| Complete Faucet: | Price includes trim and valve |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Spout Height | 4-1/4" |
| Spout Reach | 9" |
| Height | 8-69/100" |
| Flow Rate (GPM) | 1.75 |
| Handle Type | Lever |
| Number Of Handles | 2 Handle |
| Construction | Brass |
| Weight | 6 lbs |
| ADA Compliant | Yes |
| Eco-Friendly | Water Sense |
| CEC Approved | Yes |
| Features | • Drain sold separately • Crafted from genuine Guyana teak (TK), chosen for its strength and moisture resistance—each piece features natural grain and tonal variations that enhance its organic character • WaterSense labeled hand shower meets EPA criteria for water efficiency without compromising performance |
| Depth | 10-14/25" |
| Handle Material | Brass |
| Hose Length | 86" |
| Warranty |

