Back to Search Results
The Stock Market Home
>
Sinks
>
Crosstown
>
Dual Mount Single Bowl Kitchen Sinks
> Elkay
>
EECTSRS33229TFC
Elkay EECTSRS33229TFC "Crosstown" Dual Mount Single Bowl Kitchen Sink
| Item: | EECTSRS33229TFC |
| Finish: | Stainless Steel |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Sink Installation Type | Undermount or Self Rimming |
| Number of Bowls | 1 |
| Length | 33" |
| Width | 22" |
| Depth | 9" |
| Overall Size | 33 x 22 x 9 |
| Bowl Length | 30-1/2" |
| Bowl Width | 16-3/4" |
| Bowl Depth | 9" |
| Flow Rate (GPM) | 1.8 |
| Minimum Cabinet Size | 36" |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Faucet Included | Yes |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center Rear |
| Drain Hole Size | 3-1/2" |
| Construction | 304 Stainless Steel |
| Gauge | 18 |
| Sound Reduction | Yes |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Weight | 27 lbs |
| Includes | "LKAV2061CR faucet, CTXBG2915 bottom grid, LKDD drain, Bar Keeper's Friend cleanser, microfiber towel" |
| ADA Compliant | Yes |
| Capacity | 18.75 gal |
| Connection Size | 3/8 in Compression |
| Degree of Spout Swing | 360 |
| Handle Type | Lever |
| Handle(s) Included | Yes |
| Maximum Deck Thickness | 2-3/4" |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Shape | Rectangle |
| Spout Height | 7" |
| Spout Length | 8-1/2" |
| Swivel Spout | Yes |
| Valve Type | Ceramic Disc |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Warranty |



