PROFLO PFXCHGT24 Connector / Supply Line
| Item: | PFXCHGT24 |
| Finish: | N/A |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Length | 24" |
| Construction | Stainless Steel |
| Low Lead Compliant | Yes |
| Features | • NSF 61 compliant • Conforms to ASME A112.18.6 • Max pressure: 125 psi • IAPMO listed • "Stainless steel corrugated, kink resistant tubing" • Max temperature: 180 |
| End Connection 1 | FIP |
| End Connection 2 | FIP |
| Fitting Size 1 | 1 in |
| Fitting Size 2 | 1 in |
| Fitting Sizes | 1 in x 1 in |
| IAPMO Listed | Yes |
| Maximum Pressure | 125 psi |
| Maximum Temperature | 180 |
| Product Specifications |
| Brochure |
| Warranty |
| WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer/birth defects or other reproductive harm. www.P65Warnings.ca.gov |

