Delta Faucet DT4797BLFLLHP "Cassidy" Freestanding Tub Filler
| Item: | DT4797BLFLLHP |
| Finish: | Matte Black |
| Complete Faucet: | Price includes trim and valve |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Spout Height | 42-1/2" |
| Height | 42-1/2" |
| Flow Rate (GPM) | 1.75 |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Features | • FEELS LIKE MORE WATER: H2Okinetic Technology showers feel like more water and more pressure, with more coverage • ROUGH-IN KIT REQUIRED: Trim kit only, must purchase rough-in (R4700-FL or R4700-FLWS) separately to complete the unit • WATER-EFFICIENT HAND SHOWER: WaterSense labeled hand shower uses at least 20% less water than the industry standard without compromising performance • SMART ENGINEERING: Hand shower includes certified dual check valves for backflow protection • STRETCHABLE HOSE: Includes 60-82 inch (1524-2083 mm) stretchable hose for extended reach in the tub • TEMPERATURE-SAVING SETTING: Pause feature reduces water to a trickle, giving you space for shaving, lathering and other shower tasks while maintaining your temperature settings • PIVOTING HAND SHOWER HOLDER: Pivot feature makes it easy to position the hand shower over the tub, helping prevent water droplets on the floor • PERSONALIZE YOUR DESIGN: Lever and cross handles sold separately to complete your tub filler • HAND SHOWER INCLUDED: Includes coordinating 3-function hand shower with H2Okinetic PowerDench Spray, Massage Spray and Pause • INVIGORATING SPRAY: H2Okinetic PowerDrench Spray creates powerful water patterns for an energizing experience |
| Depth | 12-22/25" |
| Handle Material | Zinc |
| Hose Length | 60" |
| Shower Head Type | Multi Function |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |



