Back to Search Results
The Stock Market Home
>
401-800
>
Bathroom Lighting
>
2 Bulb Bathroom Lighting
> Progress
>
PP30009102030
Progress PP30009102030 "Ponder" 2 Bulb Bathroom Light
| Item: | PP30009102030 |
| Finish: | Antique Bronze |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Height | 4-5/8" |
| Width | 16-1/8" |
| Extension From Wall | 3-5/8" |
| Backplate Dimension | 15-7/8'' |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb(s) Included | Yes |
| Max. Wattage Per Bulb | 9 W |
| Total Fixture Wattage | 18 W |
| Mounting Options | Up/Down Light |
| Shade Material | Glass |
| Eco-Friendly | Title 24|Energy Star|Energy Efficient |
| Suitable Installation | Damp |
| Voltage | 120V |
| Weight | 5 lbs |
| Color Rendering Index | 90 CRI |
| Color Temperature | 3000K |
| Lumens | 624 |
| Material | Steel |
| Wire Length | 6" |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Lumens Comparison Chart |
| WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer/birth defects or other reproductive harm www.P65Warnings.ca.gov |

