Back to Search Results
The Stock Market Home
>
Under Cabinet Lighting
>
801-1000
> Progress
>
PP70000202830
Progress PP70000202830 "LED Undercabinet" Under Cabinet Light
| Item: | PP70000202830 |
| Finish: | Satin White |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Height | 1-1/8" |
| Width | 3-1/2" |
| Length | 18-87/100" |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Type | LED |
| Bulb(s) Included | Yes |
| Max. Wattage Per Bulb | 12.5 W |
| Total Fixture Wattage | 12.5 W |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Temperature Range | Pure White |
| Color Rendering Index | 90 CRI |
| Lumens | 880 |
| Switch Type | Integral On/Off Switch |
| Eco-Friendly | Title 24 Energy Star Energy Efficient |
| Suitable Installation | Damp |
| Voltage | 120V |
| Construction | Aluminum |
| Weight | 1 lb |
| CEC Approved | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Bulb Life | 50000 Hours |
| Dimmable | Yes |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Lumens Comparison Chart |
| WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer/birth defects or other reproductive harm. www.P65Warnings.ca.gov |

