American Standard A4061016020 "Evolution" Toilet Tank Part
| Item: | A4061016020 |
| Finish: | White |
| Quantity Available: | Discontinued |
Product no longer available. Please call for assistance to find a similar product.
Details and Dimensions
| Height | 13-3/8" |
| Width | 18" |
| Length | 8-1/2" |
| Depth | 13-7/25" |
| Construction | Vitreous China |
| Toilet Configuration | Tank Only |
| Features | • Toilet Tank Only, 2'' Flapper Flush Valve, Closed-Coupled Tank With Flat Tank Lid, Left-Side Mounted Color Matching Trip Lever |
| Gallons Per Flush (GPF) | 1.6 |
| Trip Lever Placement | Left Front |
| Trip Lever Included | Yes |
| Flush Type | Pressure Flush |
| Toilet Flush Technology | Single |
| ADA Compliant | Yes |
| Weight | 22 lbs |
| To Be Used With | 3068.016, 3068.001 |
| Warranty |



