Blanco B443028 "Atura" Single Hole Bar Faucet
| Item: | B443028 |
| Finish: | Matte Black |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Faucet Hole Configuration | Single Hole |
| Width | 9" |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/4" |
| Faucet Hole Diameter | 1-3/8" |
| Overall Height | 16-3/8" |
| Swivel Spout | Yes |
| Degree of Spout Swing | 360 |
| Construction | Brass |
| ADA Compliant | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Spout Height | 8-7/8" |
| Spout Reach | 7" |
| Flow Rate (GPM) | 1.5 |
| Valve Type | Ceramic Disc |
| Low Lead Compliant | Yes |
| Handle(s) Included | Yes |
| CEC Approved | Yes |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| Supply Lines | Included |
| Product Specifications |
| Warranty |



