Brizo D62558LFBLBNX "Tulham" Two Handle Kitchen Faucet
| Item: | D62558LFBLBNX |
| Finish: | Matte Black / Brilliance Black Onyx |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Height | 15-81/100" |
| Construction | Brass |
| ADA Compliant | Yes |
| Spout Height | 15-81/100" |
| Spout Reach | 8-1/4" |
| Swivel Spout | Yes |
| Degree of Spout Swing | 360 |
| Maximum Deck Thickness | 3" |
| Side Spray Included | Yes |
| Flow Rate (GPM) | 1.8 |
| Valve Type | Ceramic Cartridges |
| Number Of Handles | 2 Handle |
| Number of Faucet Holes | 3 Hole |
| Handle Type | Lever |
| Weight | 10 lbs |
| Low Lead Compliant | Yes |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| CEC Approved | Yes |
| Connection Size | 1/2'' NPSM |
| Depth | 10" |
| Handle Material | Brass |
| Supply Lines | Included InnoFlex Pex-C Supply Lines |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |



