Brizo D65175LFBLECO-NC "Jason Wu" Single Hole Bathroom Sink Faucet
| Item: | D65175LFBLECO-NC |
| Finish: | Matte Black |
| Complete Faucet: | Price includes trim and valve |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Faucet Centers | Single hole installation |
| Spout Height | 8-63/100" |
| Spout Reach | 5-1/4" |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Handle(s) Included | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Escutcheon Included | No |
| Construction | Brass |
| Flow Rate (GPM) | 1.2 |
| Weight | 3 lbs |
| Height | 8-63/100" |
| CEC Approved | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Eco-Friendly | Water Sense |
| Features | • Optional red/blue temperature indicating glide ring • Hidden water-efficient, laminar flow aerator • ` • 1-hole installation • MUST ORDER DRAIN SEPARATELY; push button or grid strainer drains available • Ceramic cartridge |
| Connection Size | 1/2 in |
| Depth | 6-31/100" |
| Handle Material | Brass |
| Lead Leaching Compliant | No |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |

