Broan BRO505 Bathroom Fan
| Item: | BRO505 |
| Finish: | White |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Duct Size | 8" |
| Housing Length | 8-1/4" |
| Housing Depth | 7" |
| Grill Length | 11-1/2" |
| Grill Width | 11-1/2" |
| Sones | 6.5 |
| Heater Included | No |
| CFM | 180 CFM |
| Voltage | 120V |
| Speed (RPM) | 1975 |
| Light Included | No |
| Humidity Sensing | No |
| Motion Sensing | No |
| Night Light Included | No |
| Timer | No |
| Weight | 7 lbs |
| Thermal Fuse Protection | Yes |
| Housing Material | Galvanized Steel |
| UL Listed | Yes |
| Features | • Adjustable Mounting Bracket, Plug-In Permanently Lubricated Motor |
| CEC Approved | Yes |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |



