Delta Faucet D75490BL "Universal Showering Components" Hand Held Shower
| Item: | D75490BL |
| Finish: | Matte Black |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Shower Head Type | Multi Function |
| Height | 9-22/25" |
| Depth | 6" |
| Connection Size | 1/2 in |
| Hose Length | 60" |
| Flow Rate (GPM) | 2.5 |
| Features | • Perfect for bathing loved ones and pets as well as keeping the inside of your shower and tub clean • The In2ition Two-in-One Shower gets water where you need it most using the integrated shower head and hand shower separately or together • Includes 60 in. stainless steel hose • Spray settings include: Full Body spray, Full Spray with Massage, Massaging spray, and Pause • Pause feature reduces water to a trickle, giving you space for shaving, lathering and other shower tasks while maintaining your temperature settings • Soft, rubber Touch-Clean spray holes allow you to easily wipe away calcium and lime build-up from the spray face of your shower head and hand shower with the touch of a finger • Integrated hand shower docks securely into shower head when not in use • Multiple hand shower spray settings and pause feature - not a positive shut-off • Diverter allows for single or shared operation of shower head and hand shower • Installs in minutes |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Warranty |



