Delta Faucet DRP104122 "Universal Showering Components" Shower Head
| Item: | DRP104122 |
| Finish: | Chrome |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Shower Head Type | Single Function |
| Height | 8-69/100" |
| Depth | 2-3/50" |
| Connection Size | 1/2" IPS |
| Flow Rate (GPM) | 1.75 |
| Eco-Friendly | Water Sense |
| CEC Approved | Yes |
| Features | • Backed by Delta Faucet's Lifetime Limited Warranty • WaterSenselabeled shower heads use at least 20% less water than the industry standard without compromising performance • Standard 1/2-inch pipe fitting • Metal ball connector • Spray setting: Full Body Spray • 8.5-inches • Shower head only • Soft, rubber Touch-Cleanspray holes allow you to easily wipe away calcium and lime buildup from the spray face of your shower head with the touch of a finger • Single-function shower head |
| Shape | Round |
| Product Specifications |
| Warranty |

