Delta Faucet DRP104168PC "Universal Showering Components" Hand Held Shower
| Item: | DRP104168PC |
| Finish: | Chrome |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Shower Head Type | Multi Function |
| Height | 10-69/100" |
| Depth | 2-3/4" |
| Construction | ABS - Plastic |
| Flow Rate (GPM) | 1.75 |
| Weight | 1 lb |
| Eco-Friendly | Water Sense |
| Features | • WaterSense labeled shower heads use at least 20% less water than the industry standard without compromising performance • Backed by our Lifetime Limited Warranty. • Pause feature reduces water to a trickle, giving you space for shaving, lathering and other shower tasks while maintaining your temperature settings • Hand shower only, must order trim and MultiChoice Universal valve rough separately to complete the unit • Soft, rubber Touch-Clean spray holes allow you to easily wipe away calcium and lime buildup from the spray face of your shower head and hand shower with the touch of a finger • Spray settings include: Full Spray, Shampooo Rinsing Spray, Massage Spray, Full Spray + Massage and Pause |
| Handle Material | ABS - Plastic |
| Warranty |

