Delta Faucet DT144339PP "Modern" Tub & Shower Faucet Trim Kit
| Item: | DT144339PP |
| Finish: | Chrome |
| Trim Kit: | Price only includes trim. Valve Sold Separately. |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Shower Head Type | Single Function |
| Handle Type | Lever |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Handle(s) Included | Yes |
| Flow Rate (GPM) | 1.75 |
| Construction | Zinc |
| ADA Compliant | Yes |
| Features | • Temperature only controlled with handle • Spray setting: Full Body Spray • Monitor 14 Series single-function pressure balance cartridge • ADA Compliant • WaterSense labeled shower heads use at least 20% less water than the industry standard without compromising performance • Soft, rubber Touch-Clean spray holes allow you to easily wipe away calcium and lime buildup from the spray face of your shower head with the touch of a finger • Back-to-back installation capability • Universal tub spout adapter allows for thread, sweat or slip-on installation • Pull-up diverter tub spout • Trim kit only, must order MultiChoice Universal valve rough (R10000 series) separately to complete the unit |
| Eco-Friendly | Water Sense |
| CEC Approved | Yes |
| Depth | 10-11/25" |
| Handle Material | Zinc |
| Height | 15-22/25" |
| Weight | 3 lbs |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |



