Delta Faucet DT14467SSLHDPP "Modern" Tub & Shower Faucet Trim Kit
| Item: | DT14467SSLHDPP |
| Finish: | Stainless |
| Trim Kit: | Price only includes trim. Valve Sold Separately. |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Handle Type | Lever |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Handle(s) Included | Yes |
| Construction | Zinc |
| ADA Compliant | Yes |
| Features | • Backed by Delta Faucet's Lifetime Limited Warranty • Monitor 14 Series single-function pressure balance cartridge • Universal tub spout adapter allows for thread, sweat or slip-on installation • Trim kit only, must order MultiChoice Universal valve rough (R10000 series) separately to complete the unit • Compatible with Delta MultiChoice Universal Valve (R10000-UNWS) • ADA Compliant • Pull-up diverter tub spout • Back-to-back installation capability • Temperature only controlled with handle |
| CEC Approved | Yes |
| Depth | 5-22/25" |
| Handle Material | Zinc |
| Height | 13-47/50" |
| Weight | 4 lbs |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |

