Dreamline DDL60628801 "Prism Plus" Standard Enclosure
| Item: | DDL60628801 |
| Finish: | Chrome |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Shower Base Configuration | Neo Angle |
| Width | 40" |
| Depth | 40" |
| Height | 74-3/4" |
| Overall Size | 40 in x 40 in x 74-3/4 in |
| Construction | Tempered Glass;Aluminum;Acrylic |
| Glass Type | Clear |
| Number Of Pieces | 2 |
| Installation Type | Corner |
| Features | • Reversible For Right or Left Door Opening |
| Additional Information | • Frameless |
| Weight | 220 lbs |
| Glass Thickness | 3/8 |
| Handing | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Included Features | • ClearMax |
| Maximum Walk Through Dimension | 23-1/8'' |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Shower Door Type | Hinged |
| Installation Guide |



