Dreamline DSHDR202672204 "Unidoor-LS" Swing Shower Door
| Item: | DSHDR202672204 |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Shower Door Type | Hinged |
| Handing | Square |
| Glass Type | Clear |
| Glass Thickness | 3/8 |
| Construction | Tempered Glass;Brass |
| Overall Size | 26'' x 72'' |
| Height | 72" |
| Walk Through Dimension | 25'' |
| Additional Information | • Frameless • ATTENTION! This model has NO adjustment for width or out-of-plumb (uneven walls); Professional installation recommended • IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.) • ClearMax Coating • Reversible Installation |
| Number Of Handles | 2 Handle |
| Weight | 81 lbs |
| Width | 26" |
| Installation Guide |

