Dreamline DSHDR203072206 "Unidoor-LS" Swing Shower Door
| Item: | DSHDR203072206 |
| Finish: | Oil Rubbed Bronze |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Shower Door Type | Hinged |
| Handing | Square |
| Glass Type | Clear |
| Glass Thickness | 3/8 |
| Construction | Tempered Glass;Brass |
| Overall Size | 30'' x 72'' |
| Height | 72" |
| Walk Through Dimension | 29'' |
| Additional Information | • ClearMax Coating • Reversible Installation • Frameless • ATTENTION! This model has NO adjustment for width or out-of-plumb (uneven walls); Professional installation recommended • IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.) |
| Number Of Handles | 2 Handle |
| Weight | 90 lbs |
| Width | 30" |
| Installation Guide |

