Elkay ECRS33221 "Celebrity" Self Rimming Bar Sink
| Item: | ECRS33221 |
| Finish: | Stainless Steel |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Sink Installation Type | Self Rimming |
| Number of Bowls | 1 |
| Length | 33" |
| Width | 22" |
| Depth | 7" |
| Overall Size | 33 x 22 |
| Bowl Length | 28" |
| Bowl Width | 15-3/4" |
| Bowl Depth | 6-3/4" |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Faucet Hole Diameter | 1-1/2" |
| Drain Location | Center |
| Drain Hole Size | 3-1/2" |
| Construction | 304L Stainless Steel |
| Gauge | 20 |
| Sound Reduction | Yes |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Weight | 13 lbs |
| Features | • Full Spray Sound Deadening |
| Faucet Hole Configuration | Single Hole |
| Height | 7" |
| Shape | Rectangle |
| Installation Guide |
| Warranty |



