Elkay EEZWSERFP8RF "EZH2O" Fountain / Water Cooler
| Item: | EEZWSERFP8RF |
| Finish: | Stainless Steel |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Height | 40-13/16" |
| Width | 19-1/4" |
| Length | 38-1/2" |
| Construction | Stainless Steel |
| Features | • Green Ticker informs user of number of 20 oz. plastic water bottles saved from waste. • Hermetically sealed refrigeration system provides chilled water to satisfy thirst. • Laminar flow provides clean fill with minimal splash. • Ships with new top panel, frame and integral ezH2O station. • Fill rate is 1.1 GPM. • Touchless, sensor activation (bottle filler) designed to retrofit with an existing refrigerated push-button fountain. • Rated for indoor use. • Bottle filler meets ADA guidelines for reach range; fountain meets ADA guidelines for wheelchair access. • Real drain system eliminates standing water. • Silver ion antimicrobial protection on key plastic components to inhibit the growth of mold and mildew. |
| ADA Compliant | Yes |
| Amperage | 1 Amps |
| Connection Size | 1-1/4 in |
| CSA Rated | CSA C22.2 No. 120 |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| Gauge | 18 |
| Includes | Integral Bottle Filling Station, Panels, Mounting Frame |
| Lead Leaching Compliant | Yes |
| Origin | Domestic |
| Sink Installation Type | Self Rimming |
| UL Listed | Yes |
| Voltage | 115V |
| Wattage | 15 Watts |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Warranty |



