Elkay ELK4400DBFRKBLK "Outdoor" Fountain / Water Cooler
| Item: | ELK4400DBFRKBLK |
| Finish: | Black |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Height | 40-5/16" |
| Width | 14" |
| Length | 14" |
| Construction | Stainless Steel |
| Features | • Available in 12 stunning finishes. • Vandal-resistant bubblers feature chrome-plated integral hood guard to prevent contamination from other users, airborne deposits and tampering. • Fully sealed, freeze-resistant system minimizes ground water contamination and prevents drain water from mixing with fresh water. • Ideal for outdoor use. • Heavy-gauge construction with tamper-resistant screws that resist stains and corrosion. • Pet fountain features slow drainage for easy drinking. • Corrosion-resistant base material provides the ultimate protection from the elements. |
| ASME | ASME A112.19.3 |
| Control Type | Push |
| CSA Rated | CSA B45.4 |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| Includes | Outdoor Fountain, Freeze Resistant Valve Assembly |
| Lead Leaching Compliant | Yes |
| Origin | Domestic |
| Voltage | 115V |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Warranty |



