Elkay EELUH2317R "Lustertone" Undermount Single Bowl Kitchen Sink
| Item: | EELUH2317R |
| Finish: | Stainless Steel |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Sink Installation Type | Undermount |
| Number of Bowls | 1 |
| Length | 25-1/2" |
| Width | 18-3/4" |
| Depth | 8" |
| Overall Size | 25'' x 18-3/4'' x 8'' |
| Overall Height | 8" |
| Bowl Length | 23" |
| Bowl Width | 16-3/4" |
| Bowl Depth | 8" |
| Minimum Cabinet Size | 27" |
| Corner Radius | 1-3/4 |
| Number of Faucet Holes | 0 Hole |
| Drain Location | Right |
| Drain Hole Size | 3-1/2" |
| Construction | Stainless Steel |
| Gauge | 18 |
| Sound Reduction | Yes |
| Weight | 17 lbs |
| Shipping Weight | 20 lbs |
| Includes | Water Cooler |
| Features | • 'Sound Guard'' Sound Deadening |
| Capacity | 12.7 gal |
| Faucet Hole Configuration | Undermount/No Faucet Hole Configuration |
| Shape | Rectangle |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Warranty |



