Elkay ELKD20888C "Classroom" Single Hole Bar Faucet
| Item: | ELKD20888C |
| Finish: | Polished Chrome |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Height | 8-5/8" |
| Width | 6-1/4" |
| Length | 7-7/8" |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/8" |
| Construction | Chrome Plated Brass |
| ADA Compliant | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Number Of Handles | 2 Handle |
| Spout Height | 8-5/8" |
| Spout Reach | 5" |
| Flow Rate (GPM) | 2.5 |
| Valve Type | Quarter Turn Ceramic Disc |
| Low Lead Compliant | Yes |
| CEC Approved | Yes |
| Connection Size | 3/8'' OD;Flexible |
| Faucet Configuration | Deck Mount |
| Handle Material | Metal |
| Includes Side Spray | No |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |

