Grohe G33330DC1 "Eurodisc" Pull-Out Spray Kitchen Faucet
| Item: | G33330DC1 |
| Finish: | SuperSteel Infinity |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Faucet Hole Configuration | 1 Hole |
| Overall Height | 7-3/16" |
| Construction | Brass |
| ADA Compliant | Yes |
| Spout Height | 5-1/4" |
| Spout Reach | 9-5/8" |
| Swivel Spout | Yes |
| Degree of Spout Swing | 140 |
| Faucet Hole Diameter | 1-3/8" |
| Maximum Deck Thickness | 2-3/8" |
| Flow Rate (GPM) | 1.75 |
| Valve Type | Ceramic Disc |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Handle Type | Lever |
| Shown With | Metal Lever Handle |
| Low Lead Compliant | Yes |
| Handle(s) Included | Yes |
| CEC Approved | Yes |
| Product Specifications |
| Parts Breakdown |
| Warranty |

