Koldfront KWAC12001W Air Conditioner
| Item: | KWAC12001W |
| Finish: | White |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| AC Installation Type | Window |
| Amperage | 16 Amps |
| ANSI | ANSI 484 |
| BTU Cool Rating | 12000BTU |
| BTU Heat Rating | 11000BTU/Hour |
| CEC Approved | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 23" |
| Heating Wattage | 3500 Watts |
| Height | 16-1/8" |
| Included Features | • 24 Hour Timer |
| Includes | Window Venting Installation Kit; Supplemental Heater; Weather Seals |
| Installation Hardware Included | Yes |
| MBH | 12 |
| Number Of Speeds | 3 |
| Power Source | Electric |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Remote Control Included | Yes |
| Temperature Range | 62 to 86 Deg F |
| Tonnage | 1 Ton |
| UL Listed | Yes |
| Voltage | 208/230V |
| Wattage | 1100 Watts |
| Weight | 84 lbs |
| Width | 22-5/8" |
| Product Specifications |
| Installation Guide |



