Koldfront KWTC12002WCO115V Air Conditioner
| Item: | KWTC12002WCO115V |
| Finish: | White |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| AC Installation Type | Through Wall |
| Additional Information | • A Wall Sleeve Kit Is Required For Proper Installation (Sold Separately) |
| Amperage | 10 Amps |
| ANSI | ANSI 484 |
| BTU Cool Rating | 12000BTU |
| CEC Approved | Yes |
| CFM | 286 CFM |
| Control Type | Electronic |
| Decibel Rating | 61dBA |
| Depth | 20-3/8" |
| Eco-Friendly | Energy Star |
| Height | 14-1/2" |
| Maximum Temperature | 86 |
| MBH | 12 |
| Minimum Temperature | 62 |
| Number Of Speeds | 4 |
| Power Source | Electric |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Remote Control Included | Yes |
| Temperature Range | 62 to 86 Deg F |
| Tonnage | 1 Ton |
| UL Listed | Yes |
| Voltage | 115V |
| Wattage | 1142 Watts |
| Weight | 78 lbs |
| Width | 24-1/4" |
| Product Specifications |
| Installation Guide |



