Moen MGT50C "GT Series" Garbage Disposal
| Item: | MGT50C |
| Finish: | Black |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Grind Chamber Capacity | 30.8 oz |
| Feed Type | Continuous |
| Height | 13-3/8" |
| Amperage | 4.5 Amps |
| Horsepower | 1/2 HP |
| RPM | 2600 RPM |
| Voltage | 115V |
| Control Type | Wall Switch (Sold Separately) |
| Dishwasher Drain Connection | Yes |
| Sound Reduction | Yes |
| Construction | Galvanized Steel;Plastic;Stainless Steel |
| Flange and Stopper Included | Yes |
| Features | • Vortex Motor • Universal Xpress Mount |
| Includes | Pre-Installed Power Cord |
| Additional Information | • Permanent Magnetic Motor • Galvanized Steel Grind Component • Corrosion Proof Glass Filled Polyester and Nylon Grand Chamber |
| Cord Length | 35-1/2 |
| Diameter | 5-3/8" |
| Weight | 9 lbs |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |

