Moen M7622EVSRS "Cia" Pull-Out Spray Kitchen Faucet
| Item: | M7622EVSRS |
| Finish: | Spot Resist Stainless |
| Quantity Available: | Discontinued |
| Select Finish: |
Product no longer available. Please call for assistance to find a similar product.
Details and Dimensions
| Height | 16-22/25" |
| Length | 9-3/4" |
| Construction | Zinc |
| ADA Compliant | Yes |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2" |
| Hands Free Activation | Yes |
| Flow Rate (GPM) | 1.5 |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Escutcheon Included | Yes |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| CEC Approved | Yes |
| Connection Size | 3/8'' Compression |
| Drain Included | No |
| Included Features | • User-defined Presets • Four Unique Methods Of Control • Precisely dispenses water at desired temperatures and volumes • Wave Sensor • Supports Tablespoons, Milliliters, Ounces, Cups, Pints, Liters, Quarts, and Gallons • Combine a specific temperature and specific measurement or mix generic commands with specific commands • Pre-programmed Commands Are Available • Intelligent flow controls |
| Origin | US |
| Supply Lines | Included |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |



