Moen MOT4572STP/MO9000 "Monticello" 8'' Widespread Bathroom Sink Faucet
| Item: | MOT4572STP/MO9000 |
| Finish: | Satine/Polished Brass |
| Complete Faucet: | Price includes trim and valve |
| Quantity Available: | Discontinued |
Product no longer available. Please call for assistance to find a similar product.
Details and Dimensions
| Faucet Hole Configuration | 8'' Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 Hole |
| Faucet Centers | 8-16'' |
| Spout Height | 4" |
| Spout Reach | 4-3/4" |
| Overall Height | 5-15/16" |
| Number Of Handles | 2 Handle |
| Handle(s) Included | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Faucet Hole Diameter | 1-1/8" |
| Construction | Metal |
| Valve Type | Cartridge |
| Flow Rate (GPM) | 1.5 |
| Shown With | Lever Handles |
| Low Lead Compliant | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Eco-Friendly | Water Efficient Water Sense |
| Warranty |

