Nuvo Lighting N65147 "Canopy Light" Outdoor Ceiling Mounted Light
| Item: | N65147 |
| Finish: | Bronze |
| Quantity Available: | Please call for availability |
Details and Dimensions
| Height | 3-3/4" |
| Width | 10" |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Type | LED |
| Bulb(s) Included | Yes |
| Max. Wattage Per Bulb | 60 W |
| Total Fixture Wattage | 60 W |
| Eco-Friendly | Energy Efficient Title 24 |
| Suitable Installation | Damp |
| Voltage | 120V |
| Bulb Life | 50000 Hours |
| Color Rendering Index | 80 CRI |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Temperature Range | Warm White |
| Lumens | 7200 |
| Product Specifications |
| Lumens Comparison Chart |
| WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer/birth defects or other reproductive harm. www.P65Warnings.ca.gov |

