Nuvo Lighting N65626R1 "Canopy Light" Outdoor Ceiling Mounted Light
| Item: | N65626R1 |
| Finish: | Bronze |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Height | 3-1/7" |
| Width | 10" |
| Diameter | 10" |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Type | LED |
| Max. Wattage Per Bulb | 40 W |
| Total Fixture Wattage | 40 W |
| Construction | Die-Cast Aluminum |
| Weight | 5 lbs |
| UL Listed | Yes |
| ETL Listed | No |
| Amperage | 0.333 Amps |
| Beam Spread | 150 Deg |
| Bulb Life | 50000 Hours |
| Color Temperature | Variable |
| Dimmable | Yes |
| Lumens | 6215 |
| Maximum Temperature | 45C(113F) |
| Power Source | Hardwire |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Lumens Comparison Chart |



