Pfister PLG529NES "Neera" Pull-Out Spray Kitchen Faucet
| Item: | PLG529NES |
| Finish: | Stainless Steel |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Faucet Hole Configuration | 1 Hole |
| Height | 16-1/2" |
| Width | 4-13/32" |
| ADA Compliant | Yes |
| Spout Height | 16-1/2" |
| Spout Reach | 8-21/32" |
| Swivel Spout | Yes |
| Degree of Spout Swing | 360 |
| Number Of Spray Head Functions | 3 |
| Spray Functions | Stream, Spray, Pause |
| Maximum Deck Thickness | 3" |
| Side Spray Included | No |
| Flow Rate (GPM) | 1.8 |
| Valve Type | Ceramic Disc |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Handle Type | Lever |
| Soap Dispenser Included | No |
| Handle(s) Included | Yes |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| CEC Approved | Yes |
| Hose Included | Yes |
| Hose Length | 16" |
| Included Features | • AccuDock Sprayhead Docking |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Warranty |

