Pfister PLG529SAB "Stellen" Pull-Out Spray Kitchen Faucet
| Item: | PLG529SAB |
| Finish: | Matte Black |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Faucet Hole Configuration | Single Hole |
| Height | 16-3/8" |
| ADA Compliant | Yes |
| Spout Height | 8-7/16" |
| Spout Reach | 9" |
| Swivel Spout | Yes |
| Number Of Spray Head Functions | 3 |
| Spray Functions | Spray, Stream, Pause |
| Faucet Hole Diameter | 1-1/2" |
| Maximum Deck Thickness | 3" |
| Flow Rate (GPM) | 1.8 |
| Valve Type | Ceramic Disc |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Number of Faucet Holes | 1 or 3 Hole |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Optional 10'' Deck Plate |
| Features | • Accu-dock Sprayhead |
| Low Lead Compliant | Yes |
| Handle(s) Included | Yes |
| Escutcheon Included | Yes |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| CEC Approved | Yes |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |



