Pfister PLG572SAB "Stellen" Single Hole Bar Faucet
| Item: | PLG572SAB |
| Finish: | Matte Black |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Faucet Hole Configuration | Single Hole |
| Height | 15-15/32" |
| Maximum Deck Thickness | 3" |
| Faucet Hole Diameter | 1-1/2" |
| Handle Type | Lever |
| Number of Faucet Holes | 1 or 3 Hole |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Spout Height | 8-7/32" |
| Spout Reach | 7-3/32" |
| Flow Rate (GPM) | 1.8 |
| Valve Type | Ceramic Disc |
| Low Lead Compliant | Yes |
| Features | • Accu-dock Sprayhead |
| Handle(s) Included | Yes |
| Escutcheon Included | Yes |
| CEC Approved | Yes |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| Includes | Optional 6-5/8'' Deck Plate |
| Number Of Spray Head Functions | 3 |
| Spray Functions | Spray, Stream, Pause |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Warranty |

