PROFLO PF109FBFPC Garden Valve
| Item: | PF109FBFPC |
| Finish: | N/A |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Additional Information | • 3/4 in Bronze hose bibb |
| Features | • Stainless Steel Handle Screw & Seat Screw • No kink hose bibb • Includes backflow preventer • "O-ring Seal, One Piece Bonnet Design" |
| Construction | Bronze |
| Valve Operator | Tee Handle |
| Maximum Pressure | 125 psi |
| End Connection 1 | MIP |
| End Connection | End Connections: MIP x MHT |
| End Connection 2 | Hose |
| Overall Length | 3-1/4" |
| Product Specifications |
| Brochure |
| Warranty |
| WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer/birth defects or other reproductive harm. www.P65Warnings.ca.gov |

