PROFLO PF1119 Commercial Wallmount Kitchen Faucet
| Item: | PF1119 |
| Finish: | Chrome |
| Quantity Available: | Discontinued |
Product no longer available. Please call for assistance to find a similar product.
Details and Dimensions
| Faucet Hole Configuration | Service Sink Wall Mount |
| Width | 9-1/2" |
| Construction | Brass Waterways |
| Spout Height | 4-3/8" |
| Spout Reach | 8-5/8" |
| Flow Rate (GPM) | 9.3 |
| Valve Type | Ceramic disc |
| Number Of Handles | 2 Handle |
| Number of Faucet Holes | 2 Hole |
| Features | • Integral Stops • Vacuum breaker - Backflow Prevention • 3/4'' Hose Thread on Spout |
| Low Lead Compliant | No |
| Handle(s) Included | Yes |
| Additional Information | • Not for Potable Use |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Brochure |
| Parts Breakdown |
| Warranty |
| WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer/birth defects or other reproductive harm. www.P65Warnings.ca.gov |



