PROFLO PF1714UAWH "Comstock" Undermount Bathroom Sink
| Item: | PF1714UAWH |
| Finish: | White |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Sink Installation Type | Undermount |
| Faucet Hole Configuration | Undermount / No Faucet Holes |
| Length | 19-1/2" |
| Width | 16" |
| Depth | 7-1/2" |
| Overall Size | 19-1/2'' x 16'' |
| Bowl Length | 17-3/8" |
| Bowl Width | 14-1/2" |
| Bowl Depth | 5-3/4" |
| Sink Shape | Oval |
| Number of Faucet Holes | 0 Hole |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center Rear |
| Drain Hole Size | 1-1/2" |
| Overflow | Yes |
| Overflow Location | Front |
| Construction | Constructed from 'grade A' vitreous china |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Features | • Equipped with an overflow drain with a 5.25 in. overflow height • This PROFLO sink carries a limited lifetime warranty |
| ASME | ASME Specifications: ASME A112.19.2M |
| CSA Rated | CSA Certification(s): CSA B45.1 |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Brochure |
| 2D Cut Out Template |
| Warranty |
| WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer/birth defects or other reproductive harm. www.P65Warnings.ca.gov |



