PROFLO PFCT101HEWH Two Piece Toilet
| Item: | PFCT101HEWH |
| Finish: | White |
| Quantity Available: | Discontinued |
Product no longer available. Please call for assistance to find a similar product.
Details and Dimensions
| Toilet Configuration | Two Piece |
| Toilet Bowl Type | Elongated bowl |
| Toilet Installation Type | Floor Mounted |
| Height to Rim | 14-5/8" |
| Width | 15-3/4" |
| Water Depth From Rim | 8-7/8'' x 7-5/8'' |
| Flush Type | Gravity Flush |
| Flush Technology | High-Efficency |
| Gallons Per Flush | 1.28 |
| Rough In Dimension | 12" |
| Toilet Seat Included | Yes |
| Trip Lever Included | Yes |
| Trip Lever Placement | Left Front |
| Trip Lever Finish | Finish Matching |
| Concealed Trapway | No |
| Trapway Finish | Glazed |
| Trapway Size | 2" |
| Skirt Type | Non-Skirted |
| Construction | Vitreous China |
| Eco Friendly | Cal Green Compliant Water Sense |
| CEC Approved | Yes |
| Features | • Elongated toilet bowl gives and extra 1-1/2" front-to-back • Color Matched Trip Lever, Close Coupled Tank With Cover • Features a standard height (non-ADA) toilet bowl |
| Includes | Toilet Seat, Wax Ring, Closet Bolts |
| ASME | ASME Specifications: ASME A112.19.14; ASME A112.19.2M |
| Height | 28-7/8" |
| Length | 30-1/4" |
| Lever Placement | Front Mount |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Brochure |
| Warranty |
| WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer/birth defects or other reproductive harm. www.P65Warnings.ca.gov |

