PROFLO PFMCSR800 Part & Accessory
| Item: | PFMCSR800 |
| Finish: | Chrome |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Height | 3-5/100" |
| Width | 72" |
| Length | 13" |
| Construction | Aluminum Alloy;Plastic |
| Features | • "Pressure ratings, depends on tubing type and wall thickness, see Specifications document for exact detail" • Manufactured with dryseal pipe threads • Recommended for higher pressures than those covered by compression fittings • Flare end has 20 threads • Rustproof aluminum contruction • Resists mechanical pull out |
| CARB/OTC/LEED Complaint | No |
| IAPMO Listed | No |
| Material | 6063-T6 |
| Brochure |
| Warranty |

