PROFLO PFX110FC Garden Valve
| Item: | PFX110FC |
| Finish: | N/A |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Valve Application | 3/4'' FIP Hose Bibb, No Kink |
| Additional Information | • 3/4 in Bronze hose bibb |
| Features | • Includes bronze nut and elbow • Lead law compliant • For use on heating applications • Operating temperature: 40-160�F |
| Maximum Pressure | 125 psi |
| Connection Size | 3/4'' FIP |
| End Connection | End Connections: FIP x MHT |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Product Specifications |
| Brochure |
| Warranty |
| WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer/birth defects or other reproductive harm. www.P65Warnings.ca.gov |

