Satco SS11398 LED
| Item: | SS11398 |
| Finish: | Black |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Wattage | 6.5 W |
| Bulb Type | LED |
| Lamp Type | MR16 Bi Pin GU5.3 |
| Lumens | 500 |
| Color Rendering Index | 80 CRI |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Temperature Range | Warm White |
| Bulb Life | 25000 Hours |
| Dimmable | Yes |
| Beam Spread | 40 Degrees |
| Voltage | 12V |
| CEC Approved | Yes |
| Construction | Metal / Plastic / Electronic Components |
| Diameter | 2" |
| ETL Listed | No |
| Length | 1-7/9" |
| Suitable Installation | Damp |
| Temperature Range | -25 to 45 Deg C (-13 to 113 Deg F) |
| UL Listed | Yes |
| Weight | 1 lb |
| Product Specifications |
| Lumens Comparison Chart |



