Satco SS39836 LED
| Item: | SS39836 |
| Finish: | Warm White |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Wattage | 9.8 W |
| Bulb Type | LED |
| Lamp Type | Medium E-26 A19 |
| Glass Type | Frost |
| Lumens | 800 |
| Color Rendering Index | 80 CRI |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Temperature Range | Warm White |
| Bulb Life | 25000 Hours |
| Dimmable | Yes |
| Beam Spread | 220 Deg |
| Voltage | 120V |
| Eco-Friendly | Energy Star |
| CEC Approved | Yes |
| Construction | Plastic;Metal |
| Diameter | 2-3/8" |
| Length | 4-1/3" |
| Number of Bulbs | 1 |
| Suitable Installation | Damp |
| Temperature Range | -25 to 45 Deg C (-13 to 113 Deg F) |
| UL Listed | Yes |
| Weight | 1 lb |
| Lumens Comparison Chart |



