Satco SS9494 "LED MR16" LED
| Item: | SS9494 |
| Finish: | Silver Back |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Wattage | 6.5 W |
| Bulb Type | LED |
| Lamp Type | MR16 GU5.3 |
| Lumens | 560 |
| Color Rendering Index | 80 CRI |
| Color Temperature | 5000K |
| Color Temperature Range | Pure White |
| Bulb Life | 25000 Hours |
| Dimmable | Yes |
| Beam Spread | 25 |
| Voltage | 12V |
| CEC Approved | Yes |
| Lumens Comparison Chart |

