Signature Hardware SHU1713WH "Destin" Undermount Bathroom Sink
| Item: | SHU1713WH |
| Finish: | White |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Sink Installation Type | Undermount |
| Faucet Hole Configuration | Undermount / No Faucet Holes |
| Length | 19-7/8" |
| Width | 15-15/16" |
| Depth | 7-1/8" |
| Overall Size | 19-7/8 x 15-15/16 x 7-1/8 |
| Bowl Length | 17-1/2" |
| Bowl Width | 13-9/16" |
| Bowl Depth | 5-9/16" |
| Sink Shape | Rectangle |
| Number of Faucet Holes | 0 Hole |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Drain Hole Size | 1-1/4" |
| Overflow | Yes |
| Overflow Location | Front |
| Construction | Vitreous China |
| Includes | Cutout template included |
| Additional Information | • Review lift rod arm length when installing with pop-up drain • Verify proper installation with this lavatory |
| Number of Bowls | 1 |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| 2D Cut Out Template |
| Warranty |
| WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer/birth defects or other reproductive harm. www.P65Warnings.ca.gov |



