Rohl RU5205APC "Edwardian" Shower Head
| Item: | RU5205APC |
| Finish: | Polished Chrome |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Shower Head Type | Rain Head |
| Width | 8" |
| Height | 3-7/8" |
| Spray Face Diameter | 8" |
| Construction | Brass |
| Number Of Spray Head Functions | 1 |
| Spray Functions | single function rain |
| Shower Arm Included | No |
| Flow Rate (GPM) | 1.75 |
| Adjustable Spray Angle | No |
| Ball Joint | No |
| CEC Approved | Yes |
| Product Specifications |
| Warranty |
| WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer/birth defects or other reproductive harm. www.P65Warnings.ca.gov |

