Hinkley H2890KZ "Horizon" Outdoor Entrance Wall Light
| Item: | H2890KZ |
| Finish: | Buckeye Bronze |
| Quantity Available: | Please call for availability |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Height | 12" |
| Width | 5" |
| Extension From Wall | 3-1/2" |
| Backplate Dimension | 5'' W x 4-1/2'' H |
| Height From Center Of Wall Opening | 6-2/5" |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Type | LED |
| Bulb(s) Included | Yes |
| Max. Wattage Per Bulb | 16 W |
| Total Fixture Wattage | 16 W |
| Lumens | 800 |
| Color Temperature | 2700K |
| Color Rendering Index | 91 CRI |
| Glass Type | Clear Seedy |
| Shade Material | Glass |
| Voltage | 120V |
| ADA Compliant | Yes |
| Construction | Aluminum |
| Weight | 3 lbs |
| Additional Information | • May Be Mounted Upward Or Vertically |
| Color Temperature Range | Warm White |
| Dimmable | Yes |
| Installation Guide |
| Lumens Comparison Chart |

