Satco SS1908 Halogen
| Item: | SS1908 |
| Finish: | Frosted |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Wattage | 10 W |
| Bulb Type | Halogen |
| Lamp Type | T3 |
| Lumens | 108 |
| Color Rendering Index | 99 CRI |
| Color Temperature | 2900K |
| Color Temperature Range | Warm White |
| Bulb Life | 2000 Hours |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 12V |
| Height | 0-7/8" |
| Length | 1-1/4" |
| Lumens Comparison Chart |

