Brizo D61358LFCGLPG "Tulham" Beverage Faucet
| Item: | D61358LFCGLPG |
| Finish: | Luxe Gold / Polished Gold |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| ADA Compliant | Yes |
| Spout Height | 9-14/25" |
| Spout Reach | 5-3/50" |
| Swivel Spout | Yes |
| Degree of Spout Swing | 360 |
| Flow Rate (GPM) | 1.5 |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Handle Type | Lever |
| Features | • Integrated supply tubes • DIAMOND Seal Technology • Integrated air gap included with 1/4" tube for RO system and 3/8" tube for drain • Accommodates up to 3" deck thickness • Spout swivels 360? • Compatible with the Pristive Tankless Reverse Osmosis System, filtered water systems, chillers, or as a cold water tap |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| CEC Approved | Yes |
| ANSI | ANSI 117.1 |
| ASME | ASME A112.18.6;ASME A112.18.1 |
| Connection Size | 3/8 in |
| Handle Material | Brass |
| Lead Leaching Compliant | Yes |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |

